Jak zrobić maseczkę na twarz w domu? Poznaj 5 łatwych i tanich sposobów!

star_rateOcena artykułu 0

Jak zrobić maseczkę na twarz?

Od 16 kwietnia w całym kraju wprowadzono nakaz zakrywania twarzy (ust oraz nosa) w przestrzeni publicznej. Można to robić szalikiem, jednak coraz cieplejsze dni sprawiają, że większość osób stara się zaopatrzyć raczej w różnego typu maseczki. Dziś pokażemy Wam kilka sposobów na to, jak zrobić maseczkę na twarz domowymi sposobami - dzięki czemu uda Wam się zadbać o zdrowie rodziny, ale także zaoszczędzić parę złotych! Zapraszamy! 

Jak wyglądają przepisy dotyczące zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej?

Przez wiele tygodni mieliśmy dużo rozbieżnych teorii na temat tego, czy warto nosić maseczki. Obecnie Ministerialne regulacje związane z pandemią koronawirusa (COVID-19) jasno określają zasady zakrywania twarzy przez użytkowników przestrzeni publicznej

Co rozumie się przez określenie “przestrzeń publiczna”?

Według powszechnie przyjętych standardów i definicji przestrzeń publiczna to “wszelkie miejsca dostępne powszechnie, zazwyczaj nieodpłatnie; fizyczna lub niefizyczna przestrzeń, w której może znaleźć się każda jednostka społeczna”. Za takową uważa się zatem obszary:

 • środków transportu zbiorowego (autobusy, tramwaje, pociągi);
 • ogólnodostępnych miejsc, takie jak: drogi, place, skwery;
 • budynki użyteczności publicznej (urzędy miejskie, pocztowe, dworce, kościoły);
 • sklepów i targowisk;
 • punktów usługowych.

Co ważne, obowiązek zakrywania twarzy dotyczy również osób podróżujących jednym samochodem a nie zamieszkujących wspólnie (lub nie prowadzących wspólnego gospodarstwa domowego). 

Zasłonięte nos oraz usta powinny mieć:

 • wszystkie dorosłe osoby;
 • dzieci od 4-tego roku życia znajdujące się w przestrzeni publicznej.

Wyjątek od tego postanowienia stanowią m.in. osoby, u których jest to wykluczone ze względu na stan zdrowia, niepełnosprawność intelektualną lub inny rodzaj niepełnosprawności, która powodowałaby problemy z samodzielnym założeniem oraz ściągnięciem maseczki a także duchowni w trakcie sprawowania kultu religijnego.

Już od momentu zapowiedzi wprowadzenia powyższego przepisu, wiele osób zastanawia się jak zrobić maseczkę na twarz w domu, część do zasłonięcia twarzy wybiera szalik/apaszkę lub chustę - co także jest zgodne z obowiązującym przepisem, jednak na pewno bardziej męczące i dość niewygodne. 

Maseczka ochronna a przepisy

Czym różnią się maseczki jednorazowe od maseczek wielorazowego użytku?

Liczba dostępnych na rynku maseczek stale wzrasta, ale nie oszukujmy się - wzrastają także ich ceny. Wynika to z ogólnego zapotrzebowania na maseczki zarówno w szpitalach, jak i w innych ośrodkach - czyli z ogólnego popytu. Równoległe, na sytuację wpływa powolne podnoszenie cen komponentów wykorzystywanych do tworzenia maseczek. 

I choć jednorazowe maseczki zakupić można w cenie niższej niż 2 zł/szt; to dużo bardziej opłaca się wiedzieć jak zrobić maseczkę na twarz w domu z dostępnych artykułów. Dlaczego? Powodem jest głównie żywotność maseczek jednorazowych oraz wielorazowych. 

Maseczki jednorazowe - są wygodne, jednak należy mieć na uwadze, iż bardzo ważne jest by w momencie gdy produkt robi się wilgotny - wymienić go. Istotne przy ściąganiu maseczki jest zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny. 

W przypadku maseczek wielokrotnego użytku - czas ich noszenia może wynosić nawet do kilku godzin w przypadku maseczek profesjonalnych. Tutaj jednak kolejny raz w grę wchodzi wyższa cena tego typu zabezpieczenia - profesjonalne maseczki wielokrotnego użytku mogą kosztować nawet kilkadziesiąt do kilkuset złotych.

Zdecydowanie większość z nas stając przed dylematem, jakie maseczki wybrać, zdecyduje się na bawełniane maski wyposażone w filtr (jest to bardzo ważne!). W dalszej części naszego artykułu przedstawimy Wam 5 łatwych sposobów, jak zrobić maseczkę na twarz używając wyłącznie produktów, które macie w domu!

Bawełniane maseczki z wysokim współczynnikiem filtracji i w atrakcyjnej cenie są dostępne tutaj: https://maseczkiantywirusowe.info/maseczki-antywirusowe-szyte/3-maseczka-ochronna-bawe%C5%82niana.html

5 sposobów jak zrobić maseczkę na twarz domowymi sposobami

Jako, że nie każdego stać na profesjonalne maseczki wielokrotnego użytku, których ceny sięgają nawet kilkuset złotych, przedstawiamy poniżej 5 sposobów na to, jak zrobić maseczkę na twarz w domu. Wśród naszych propozycji są rozwiązania całkowicie łatwe i uniwersalne oraz te nieco trudniejsze - wymagające maszyny do szycia i umiejętności krawieckich. Bez obaw! Na pewno każdy znajdzie sposób na samodzielne stworzenie bezpiecznej maseczki! 

Jesteście ciekawi, jak zrobić maseczkę na twarz w prosty sposób? Zapraszamy!

1. Jednorazowa maseczka z ręcznika papierowego

Rozpoczynamy od jedynej w naszym zestawieniu maseczki jednorazowej. Jednocześnie będzie to maseczka najłatwiejsza i najszybsza w wykonaniu.

Co będzie potrzebne:

 • papierowy ręcznik - biały i bez nadruków;
 • 2 gumki recepturki lub tasiemki na uszy;
 • zszywacz.

Jak zrobić maseczkę?

Przygotowanie maseczki jest dziecinnie proste i przypomina nieco składanie origami. Tutorial, jak to zrobić można znaleźć w wielu różnych odsłonach w serwisie Youtube. Tutaj znajdziecie bardzo prostą instrukcję w formie filmiku, jak zrobić maseczkę na twarz z papierowych ręczników. Wykonanie jej zajmuje niecałe 5 minut!

Zrób maskę ochronna w 5 minut!

A dla osób, które obawiają się, że nie mają wystarczających zdolności manualnych istnieje jeszcze łatwiejsze rozwiązanie! Listek papierowego ręcznika złóż w “harmonijkę” z zakładkami (ma wyglądać tak jak innego typu maseczki o prostokątnym kształcie). Następnie zszywaczem zszyj boki i zamontuj tasiemkę, którą będziesz zakładać na uszy. Tego typu maseczkę wykonuje się w niecałe 2 minuty!

Warto jednak pamiętać, iż maseczka z ręcznika papierowego nie stanowi najskuteczniejszej ochrony i powinna być stosowana tylko, w przypadku, gdy naprawdę nie mamy już innej formy zabezpieczenia. Można także założyć ją pod szalik czy apaszkę.

2. Maseczka z podkoszulka

Jest to przykład maseczki, którą tworzy się dosłownie z tego, co ma się w domu - bo chyba każdy z nas posiada w swojej szafie bawełniany podkoszulek. Niestety, w trakcie tworzenia trzeba się będzie z nim pożegnać (choć nie do końca - bo przecież będzie na Twojej twarzy).

Co będzie potrzebne?

 • podkoszulek z dobrej jakości bawełny;
 • linijka;
 • nożyczki.

Zrób maskę ochronną z podkoszulka!

Jak zrobić maseczkę?

Ułóż koszulkę prosto na dowolnej powierzchni. Z obydwu boków odmierz po 20 cm i odetnij pasek tej szerokości od dołu koszulki. Następnie odcięty pasek złóż na pół. Z jednej strony odmierz 10 cm - po rozłożeniu materiału ta powierzchnia (czyli łącznie 20 cm) będzie stanowiła w Twojej “maseczce” element zasłaniający usta oraz nos. Z pozostałej części wytnij prostokąt - tak aby, powstały dwa sznureczki do wiązania maseczki (1 u góry, 2gi na dole). Na koniec rozłóż materiał - maseczka jest już gotowa.

Jeśli powierzchnia stworzonej maseczki, która zasłaniać ma twarz jest zbyt duża, wystarczy przyciąć ją nieco do pożądanej wielkości.

3. Maseczka z bandany z filtrem do kawy 

Bardziej skuteczne zabezpieczenie przed wirusami stanowią maseczki wyposażone w filtry. Niestety, ostatnio dość trudno o zdobycie odpowiednich filtrów, a ceny, tych, które na rynku są dostępne poszybowały sporo w górę. Mamy rozwiązanie także w tej sytuacji - czyli zamienniki filtrów! Ale od początku…

Co będzie potrzebne:

 • chustka lub bandana;
 • 2 gumki recepturki;
 • filtr do kawy
 • zszywacz lub igła i nić.

Jak zrobić maseczkę?

Filtr do kawy przetnij na pół poziomo. Bandanę złóż na pół wzdłuż poziomej osi. Na środku umieść filtr do kawy (tę jego część, która jest dłuższa). Brzegi bandany zegnij do środka, tak aby zakrywały filtr. Po obu stronach materiału załóż gumki recepturki - będą one służyły potem do nałożenia maseczki na uszy. Wystające kawałki materiału schowaj tak, by zakryły gumkę (tak żeby się nie zsuwała z końców bandany), przymocuj je za pomocą zszywacza lub zszyj. Twoja maseczka z filtrem jest już gotowa!

4. Maseczka z flanelowej pościeli z filtrem z mikrofibry

Kolejny przykład dotyczy również tego, jak zrobić maseczkę na twarz z łatwo dostępnych w domu elementów. Tym razem będzie to maseczka z poszewki na poduszkę i ściereczki z mikrofibry, stosowanej jako filtr.

Co będzie potrzebne:

 • flanelowa poszewka na poduszkę;
 • ściereczka z mikrofibry;
 • nożyczki, linijka;
 • igła z nicią lub zszywacz.

Jak zrobić maseczkę?

Na początek należy wykroić maseczkę, postępuj więc podobnie jak w przypadku “maseczki z podkoszulka” z podpunktu 2. Z tą różnicą, iż dzięki budowie poszewki na poduszkę - wykrój maseczki będzie posiadał otwór tylko z jednej strony. I właśnie z tej strony należy do maseczki wsunąć złożoną na pół ściereczkę z mikrofibry. Jej rogi warto przyszyć (nicią lub zszywaczem) tak, żeby ściereczka nie przesuwała się w poszewce. Tak stworzoną maseczkę można już zakładać na twarz.

5. Szyta maseczka z wkładem z filtra do odkurzacza

Szyta maseczka z wykorzystaniem filtra z odkurzacza

Ostatni prezentowany przez nas sposób na to, jak zrobić maseczkę na twarz w domu wymaga najwięcej umiejętności, gdyż do jego przygotowania w ruch pójdzie maszyna do szycia. Oczywiście jeśli nie dysponujecie maszyną, maseczkę możecie przeszyć także ręcznie igłą i nitką lub nawet wykorzystać - jak w poprzednich przykładach- zszywacz.

Co będzie potrzebne:

materiał - najlepiej dobrej jakości bawełna 25x20cm;

 • maszyna do szycia/ igła z nicią/ zszywacz;
 • wstążki;
 • filtr do odkurzacza.

Jak zrobić maseczkę?

Aby przygotować maseczkę posiadany materiał złóż na pół, a potem zrób na nim niewielkie zakładki lub skorzystaj z jednego z dostępnych w sieci wykrojów. Zakładki najlepiej zaprasować, dzięki czemu uzyskają oczekiwany kształt. Do maseczki przyszyj z dwóch stron po dwie wstążki, które związane posłużą za nakładki na uszy. 

Dzięki złożeniu materiału na pół - w maseczce powstała kieszonka, w której należy umieścić filtr do odkurzacza. Można go oczywiście odpowiednio przyciąć jeśli jest za duży. 

Jak dbać o maseczki wielokrotnego użytku?

Jeśli wiesz już, jak zrobić maseczki na twarz, należy wiedzieć również iż w przypadku każdego typu maseczki wielokrotnego użytku bardzo ważne są trzy rzeczy:

 • jej prawidłowe użytkowanie,
 • poprawne ściąganie;
 • oraz odpowiednia dezynfekcja.

Przed założeniem maseczki należy każdorazowo dokładnie umyć i zdezynfekować ręce. Maseczka powinna przylegać ściśle do twarzy. Jej czas użytkowania nie może być jednorazowo zbyt długi - należy ją wymienić zaraz, jak tylko zacznie robić się wilgotna.

Podczas ściągania maseczki nie należy dotykać jej przedniej części, a jedynie wiązań lub gumek na uszach. 

Jednorazową maseczkę należy wyrzucić (koniecznie do zamykanego pojemnika na śmieci), a maseczkę wielorazowego użytku poddać odpowiedniej, starannej dezynfekcji.

Jak dezynfekować maseczki?

Bawełniane maseczki nadają się do wielokrotnego użytku. Warto jednak prawidłowo o nie zadbać, co oznacza także właściwą dezynfekcję. 

Zaraz po użyciu, z bawełnianej maseczki powinien zostać usunięty zużyty filtr, a ona powinna zostać zalana na parę minut wrzątkiem, a następnie wyprać w gorącej wodzie. Po wypraniu i wyschnięciu maseczkę należy:

 • wyprasować bardzo gorącym żelazkiem;
 • włożyć maseczkę do piekarnika nagrzanego do 70 stopni C na ok 30 min;
 • założyć nowy filtr (mogą to być wspomniane: filtry do kawy, do odkurzacza lub czyste, nowe ściereczki z mikrofibry).

Tak przygotowana maseczka jest ponownie gotowa do użycia.

Jak zrobić maseczki na twarz? Teraz już wiesz!

W powyższym artykule przedstawiliśmy 5 szybkich i prostych sposób, jak zrobić maseczkę na twarz z rzeczy dostępnych w każdym domu. Wychodząc z domu pamiętajcie, żeby zachować odległość ok 2 metrów od innych ludzi, a także, poza maseczkami, zakładać rękawiczki lub często dezynfekować dłonie. Tym samym zapewniacie bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale także Waszym najbliższym.

Jeżeli samodzielne robienie maseczek nie jest dla Was, możecie zaopatrzyć się, np. w trójwarstwowe maski jednorazowe, które są dostępne na stronie: https://maseczkiantywirusowe.info/3-maseczki-antywirusowe-chirurgiczne